KONUK FORUM

konukforum bilgi paylasma platformu
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformundan

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 236
Yaş : 44
Kayıt tarihi : 18/03/07

MesajKonu: Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformundan   Perş. Tem. 19, 2007 9:53 pm

tiyatro...devlet tiyatroları İstanbul şehir tiyatroları özel tiyatrolar amatör tiyatrolar gençlik tiyatroları çocuk tiyatroları tiyatro kursları tiyatro okulları tiyatro dünyasından haberler aylık programlar oyun eleştirileri kaynak sayfalar tiyatro...devlet tiyatroları İstanbul şehir tiyatroları özel tiyatrolar amatör tiyatrolar gençlik tiyatroları tiyatro kursları tiyatro okulları tiyatro dünyasından haberler aylık programlar oyun eleştirileri kaynak sayfalar tiyatro...devlet tiyatroları İstanbul şehir tiyatroları özel tiyatro tiyatro...devlet tiyatroları İstanbul şehir tiyatroları özel tiyatrolar amatör tiyatrolar gençlik tiyatro tiyatro...devlet tiyatroları İstanbul şehir tiyatroları özel tiyatrolar amatör tiyatrolar gençlik“Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformu”ndan
Devlet Desteği Yönetmeliği hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı dikkatine özel mektup .....

“Biz özel tiyatro temsilcileri, üzerimize düşen çalışmayı yapmaya hazırız.”

Tiyatrolar arası diyalog ve dayanışmayı amaçlayan, ilk etapta İstanbul’daki tiyatrolar arasında kurulan “Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformu”, tüm katılımcıların onayı ile hazırlanıp imzalanan, yılllardır adaletsiz uygulamalara neden olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel tiyatrolara parasal desteğine ilişkin görüşlerini belirten bir iyi niyet mektubunu Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderdi.

Bu özel iyi niyet mektubu, halihazırda uygulamada sorunları olan devlet desteği yönetmeliğindeki haksız, adaletsiz madde ve uygulamaların düzeltilmesi ve çağdaş standartlarda bir yönetmelik hazırlanabilmesi için yapılacak çalışmaya,
sektörün profesyonelleri olarak destek vermeyi ve birlikte çalışmayı teklif ediyor.

“Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformu”, sanat kurumları ile Bakanlık ve Yerel Yönetimler arasında bu şekilde ve bu vesile ile kurulacak iletişim ve işbirliğinin uzun vadeli hedefler taşımasını arzu ediyor.


Platform üyelerinden seçilen temsilciler Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile konuyla ilgili olarak görüşme yapmak üzere Ağustos ayında Ankara’ya gidecekler.


Söz konusu mektup ilişiktedir, detaylı bilgi ve iletişim için:
Mahir Günşiray mahir@tiyatrooyunevi.com
Nihal Koldaş nkoldas@yahoo.com
Devlet Desteği Yönetmeliği Hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı
Dikkatine Özel Mektup


“Biz özel tiyatro temsilcileri, üzerimize düşen çalışmayı yapmaya hazırız.”

Biz aşağıda imzası olan özel tiyatro toplulukları, özel tiyatroların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile süregelen sorunlu ilişkisini uygar bir düzeye getirme konusunda bir girişimde bulunma kararlılığındayız.

Tüm çağdaş ülkelerde devlet, çalışma ve üretim biçimlerinden kaynaklanan özellikleri nedeniyle tüm sahne sanatlarını, özellikle ticari olmayan toplulukları, içinde bulundukları toplumun kültür hayatına olan katkılarını düşünerek düzenli ve yeterli bir biçimde destekler. Bu ülkelerde yıllardır bu destek yasalarla ve yönetmeliklerle uygulana gelmektedir.

Türkiye'de ise ilk kez 1980'lerde başlayan destek, varolan yönetmeliğin birkaç maddede tutarsızlık göstermesi dışında yeterli olmasına karşın, uygulamada her zaman sorunlu sonuçlar doğurmuştur. Bunun başlıca nedeni, yönetmeliğin bizzat bunu uygulayanlar tarafından tek taraflı olarak ihlal edilmesi, değerlendirme kriterlerine uyulmaması, şeffaf olunmaması. Dolayısı ile keyfi kararlar alındığı, tarafsız davranılmadığı, özellikle değerlendirme kuruluna katılan dernek temsilcilerinin kendi topluluklarını kayırdığı yönünde söylentilerin çıkmasına neden olmakta, bu olumsuz gelişmeler esas olarak Kültür Bakanlığı'nın bu sektör ile kurduğu ilişkiyi sancılı bir hale getirmektedir.

Bu gün geldiğimiz yerde, önümüzdeki sezon için yapılacak başvurular konusunda, var olan sorunlar çözülmediği gibi, bazı soru işaretleri içeren maddelerine karşın genel olarak tutarlı olan yönetmelik tamamen bir kenara itilmiş görünmektedir. Bu alanda yeni bir çalışma yapılmadığı gibi, yenilenmiş destek başvuru formları açıklıktan uzak ve muğlak gözükmekte. Bu başvurular hangi yönetmeliğe göre, hangi kriterlerle, nasıl oluşturulacak olan bir komisyonla değerlendirilecektir? Bu konuda hiçbir açıklama yoktur.

Biz özel tiyatro temsilcileri, bu konuda üzerimize düşen çalışmayı yapmaya hazırız. Eski yönetmeliğin aksayan yanları üzerinde bir çalışma yapılarak, değişen koşullar da göz önüne alınarak, yeni bir yönetmelik hazırlanabilir. Bu yönetmeliğin tarafsız uygulanabilmesi için de önlemler alınabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin işbirliği ile kısa sürede yıllardır süregelen tartışmalara yolaçan bu ilişki, sağlıklı bir yola sokulabilir diye düşünüyoruz.

Bilindiği üzere özel tiyatrolara proje bazında verilen maddi desteğin, geçtiğimiz aylardaki dağılımında büyük adaletsizlik, dengesizlik ve yanlışlık yapılmıştır. Projelerin yeterince incelenmediği, tiyatroların tarafsız kriterlerle değerlendirilmediği gözlenmiştir. Ayrıca ödenekli kurumlarda çalışan sanatçıların içinde yeraldığı projelere hiçbir destek verilmemiş, resmi bir gerekçe de gösterilmemiştir. Söylentilere dayanan gerekçelerin ise hiçbir yasal dayanağı yoktur.

Yapılan adaletsizliği ortadan kaldırmak için Kültür Bakanlığının yeniden bir komisyon oluşturmak üzere olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu komisyonun söz konusu dengesizliği gidereceğini umut ediyor ve diliyoruz.

Uzun vadede Türkiye'deki tiyatro yaşamının önünü açacak, kültür hayatımızın vazgeçilmez kurumları olan özel tiyatro girişimlerinin kalitesini arttıracak olan “Devlet Desteği Yönetmeliği’”nin yenilenmesi konusunda da üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiriz.

Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformu


İmzalayanlar:

AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu,

Bilsak Tiyatro Atölyesi & Maya Sahnesi,

Bitiyatro,

Dostlar Tiyatrosu,

Dot,

Duru Tiyatro,

Kenter Tiyatrosu,

Oda Tiyatrosu,

Ortaoyuncular,

Oyun Atölyesi,

Oyuncular Birliği,

Oyuncular Tiyatro ,

Sadri Alışık Tiyatrosu,

Semaver Kumpanya,

Tiyatro Boyalı Kuş,

Tiyatro Oyunevi,

Tiyatro Pera,

Tiyatro Seyirlik,

Tiyatro Stüdyosu,

Tiyatro Ti,

Ve Diğer Şeyler Topluluğu
Alıntıdır

_________________
Allah'u teala 3 şey istemiş.fikir,zikir,şükür.iyi düşün sana neler vermiş.çok mu şey istemiş?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://konuk.forumactif.org
 
Özel ve Bağımsız Tiyatrolar Platformundan
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
KONUK FORUM :: KÜLTÜR VE SANAT :: Sinema & Tiyatro-
Buraya geçin: